Depresja u mężczyzn jest ukrywana często pod maską agresji.

Velocity los confusion household peculiar twelve

Wellness
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

U mężczyzn depresja często ukrywana jest pod maską złości i agresji i jest rzadziej diagnozowana niż u kobiet. Statystycznie kobiety zapadają na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Z czego to wynika? Otóż, ......

         Statystycznie kobiety zapadają na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Z czego to wynika? Otóż, przyczyna jest bardziej prozaiczna niż nam się wydaje. Powstające prace naukowe wspierane przez opinie ekspertów wyjaśniają, że mężczyźni chorują na depresję co najmniej równie często jak kobiety. A to poprzez odmienne spojrzenie na obraz kliniczny depresji u mężczyzn. Jeśli uwzględni się odmienność przeżyć depresyjnych u części mężczyzn, to obiektywny wskaźnik zapadalności na depresję u mężczyzn nagle wzrośnie. To może usprawiedliwić niedoszacowanie częstości występowania depresji u mężczyzn z powodów niewłaściwych sposobów sformułowania kryteriów jej rozpoznawania. To, że mężczyźni mogą inaczej przeżywać stany depresyjne niż kobiety podyktowane jest czynnikami kulturowymi i związanie ich z obrazem męskości. Okazywanie depresji u mężczyzny podobnie jak u kobiety jest dla większości mężczyzn nieakceptowalne i zdawaniem sobie sprawy o negatywnie społecznym odbiorze takich zachowań (np. Facet nie płacze). Prowadzi to do atypowego i zamaskowanego obrazu klinicznego męskiej depresji.

Pierwsze poważne badania pozwoliły podzielić depresję u mężczyzn pod względem poznawczo-klinicznym na depresję: 

- internalizacyjny przebieg objawów choroby (skierowany do wewnątrz) oraz

- eksternalizacyjny przebieg objawów choroby (skierowany na zewnątrz)

Objawy chorobowe w/g pierwszego kryterium, to przede wszystkim obniżony nastój, smutek, poczucie zmęczenia, samoobwinianie, utrata zdolności przeżywania satysfakcji oraz przyjemności, obniżenie samooceny i zaufania do siebie, zaburzenia snu.

Objawy chorobowe w/g drugiego kryterium, to przede wszystkim złość oraz agresywne rozładowanie złości na ludziach i przedmiotach, ryzykowne zachowania, nadużywanie alkoholu i przyjmowanie narkotyków, pragnienie radzenia sobie samemu we wszystkich sytuacjach. 

W kontekście tego podziału zauważono przewagę zachowań eksternalizacyjnych nad tymi pierwszymi.

Natomiast nie znaleziona różnic w stopniach nasilenia choroby depresyjnej u kobiet w stosunku do mężczyzn. Depresja o niewielkim, umiarkowanym i ciężkim nasileniu występowała u oby płci z porównywalną częstotliwością.

Problem depresji wśród mężczyzn może narastać. A to z takich powodów jak: zwiększona częstotliwość kryzysów ekonomicznych i zmian cywilizacyjnych, które bardziej ich dotykają i kwestionują tradycyjnie ustalone role społeczne i zawodowe.

Współczesne badania naukowe pokazują, że wiele objawów w których mężczyźni nie dopatrują się objawów depresji, w istocie mogą świadczyć o poważnych objawach depresyjnych wymagające fachowej pomocy.